niedziela, 11 grudnia 2016

Związek Banków Polskich – ćwierć wieku strażnika finansowego rzemiosła

Rok 2016 jest szczególny dla Związku Banków Polskich, to właśnie w tym roku obchodzi on  25 rocznicę powstania. Obchody zakończył jubileuszowy koncert w Filharmonii Narodowej, w którym miałem okazję uczestniczyć. Myślę, że to niezły moment, by poświęcić Związkowi Banków Polskich kilka słów. 

Początki tej bankowej organizacji samorządowej – czyli styczeń 1991 roku - to również prehistoria polskiej bankowości komercyjnej. Istniało wówczas ledwie 9 banków państwowych, wydzielonych niespełna 2 lata wcześniej z Narodowego Banku Polskiego, całe mnóstwo lokalnych banków spółdzielczych oraz małe prywatne banki prywatne. Deklarację powołania bankowej izby gospodarczej, czyli ZBP podpisali reprezentanci 102 banków.
Gala z okazji 25-lecia ZBP to dobra okazja do podsumowań
Dziś Związek Banków Polskich dba o dobre dla instytucji finansowych zmiany prawne w parlamencie, uczestniczy w gremiach eksperckich, organizuje konferencje naukowe, a także jednoczące środowisko bankowe, wydaje publikacje, upowszechnia wiedzę na temat bankowości, nadaje kwalifikacje. Wokół Związku Banków Polskich skupia się kilkadziesiąt rad, komitetów, zespołów, że wymienię choćby: Zespół Systemów Płatniczych, Sąd Polubowny, czy Komisję Etyki Bankowej.
Związek często organizuje spotkania branży bankowej. 

Główny cel Związku Banków Polskich to reprezentowanie interesów instytucji finansowych oraz organizowanie współpracy pomiędzy nimi. Trudno sobie wyobrazić bez ZBP choćby uprawnienia rozliczeń pieniężnych, bo wyobraźcie sobie na początku lat 90-tych przelew wędrował na konto kilka tygodni. Bez zaangażowania Związku Banków rynek kart płatniczych w Polsce pozostawałby jeszcze długo w powijakach. To niewątpliwe zasługi.

Nie wszystko jest jednak maluje się w tak różowych barwach, bo choć spotkania organizowane przez ZBP cieszą się popularnością w środowisku bankowym, to Związek sam w sobie nie reprezentuje formalnie banków. Nie podejmuje w imieniu banków wiążących decyzji, nie nakaże nic swoim członkom, nie wyegzekwuje realizacji swoich rekomendacji.

ZBP od 13 lat kieruje Krzysztof Pietraszkiewicz
W 2006 Związek Banków ustami swoich reprezentantów mądrze ostrzegał przed udzielaniem kredytów frankowych. I cóż? Kilka lat temu przygotował Kodeks Etyki Bankowej. Który bank korzysta z tego dobrodziejstwa? Od dawien dawna ZBP egzaminuje pracowników na bankowe stopnie. Jak często kadry w instytucjach finansowych zapytają o bankowe certyfikaty na rozmowach kwalifikacyjnych? Czy dyplom EFCB pomoże w awansie ambitnemu bankowcowi?

Jest zatem Związek Banków Polskich instytucją szacowną, nobliwą, dobrze reprezentującą interesy banków i fachowo kierowaną przez prezesa Krzysztofa Pietraszkiewicza. Niestety wpływ ZBP na banki jest bardzo ograniczony, a szkoda, bo praktyczne wykorzystanie propozycji Związku przestawiłoby naszą bankowość na lepsze tory.










Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony zbp.pl 


Brak komentarzy: